O czym pamiętać wybierając abażury do lamp?

Dom

Materiałowe osłony na żarówki kojarzone są zwykle z modnymi przed laty wystrojami salonów. Dzięki powracającej modzie na style retro i glamour oraz pojawieniu się wielu nowoczesnych wersji abażurów, cieszą się one aktualnie rosnącą popularnością. Osoby poszukujące tego typu przedmiotów do swojego mieszkania powinny zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Jak wybrać odpowiedni abażur do lampy?

Jak wybrać funkcjonalną ozdobę?

Warto pamiętać o tym, że abażury do lamp powinny być nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne. Poszukując przedmiotów z tej kategorii należy zwrócić uwagę na ich wymiary. Osłona na żarówkę powinna być szersza od podstawy lampy. Dobrze też jeśli posiada odpowiadający jej kształt, choć nie jest to konieczny wymóg. Należy też zwrócić uwagę na rozmiar gwintu danego urządzenia i średnicę otworu w osłonie. Nie powinno się zapominać również o jakości i rodzaju zastosowanych materiałów. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak dopasować odpowiedni model?

Choć abażury najczęściej kojarzone są z salonami i sypialniami, w modnych aranżacjach coraz częściej umieszcza się je w łazienkach oraz kuchniach. Warto pamiętać, że w pomieszczeniach tych panuje o wiele wyższy poziom wilgotności. Stosowane tam elementy wyposażenia i dodatki muszą być więc odporne na szkodliwe działanie wody. Zaleca się stawiać na abażury wykonane z materiałów syntetycznych, które nie będą ulegały uszkodzeniu przy ekspozycji na wilgoć. Wszystkie naturalne surowce wykorzystywane w takich wnętrzach muszą być zaimpregnowane lub odpowiednio zabezpieczone. Co jeszcze jest ważne?

O czym nie należy zapominać?

Poszukując odpowiedniego abażuru należy też zwrócić uwagę na jakość wykorzystanych materiałów oraz staranność wykonania. Zaleca się wybierać elementy stworzone z dobrej klasy surowców, które będą trwałe i odporne na zniszczenia. Dobrze też upewnić się, że dane akcesorium łatwo będzie poddawać czyszczeniu. Odpowiednio dobrany abażur do lampy (https://www.dutchhouse.pl/oswietlenie/abazury-do-lamp) musi posiadać właściwy rozmiar, komponować się z wystrojem i trafiać w gust domowników.