Jak odpowiednio pielęgnować trawnik?

Ogród

Mieszkając w domu jednorodzinnym, należy pamiętać o tym, że trzeba zadbać nie tylko o sam dom. Podwórko, a przede wszystkim trawnik przed domem, również wymaga uwagi i pielęgnacji. To on, jak i cały ogród, jest wizytówką właściciela, wpływającą na pierwsze wrażenie przybywających gości lub osób przechodzących obok. Trawnik powinien być elegancki, zadbany i odpowiednio przycięty.

Dlaczego należy dbać o trawnik?

Trawnik jest bardzo wrażliwą częścią ogrodu. Łatwo o jego zadeptanie i zniszczenie przez szkodniki, takie jak choćby krety. Poza tym trawnik jest bardzo łatwo atakowany przez chwasty, a walka z nimi nie jest prosta. Poza tym ważne jest odpowiednie nawodnienie, gdyż brak wody szybko powoduje więdnięcie i usychanie trawy, która brzydko żółknie. Podobnie nadmierna wilgoć źle wpływa na wygląd trawnika. Regularne przycinanie zaś jest niezbędne, by trawnik nie był zbyt wysoki. Wysoka trawa to raj dla kleszczy, które są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych.

Pielęgnacja trawnika – nawożenie

Pielęgnacja trawnika to złożony i niełatwy proces. Najważniejsze jest regularne nawożenie. Odpowiednie nawozy do trawy pomagają w jej odpowiednim wzroście, ukorzenieniu się czy zachowaniu odpowiedniego koloru. Pierwsze nawożenie wykonuje się wiosną, tuż po pierwszym koszeniu, nawozem startowym lub wiosennym nawozem do trawy. Kolejne nawożenia to już maj i czerwiec. Ostatnie zaś wykonać należy w sierpniu za pomocą nawozu jesiennego.

Podlewanie trawnika

To najprostsza rzecz, a najczęściej źle wykonywana. Chcąc oszczędzać wodę, ludzie często podlewają codziennie lub do dwa dni trawnik po trochu. Tymczasem prawidłowe podlewanie powinno być intensywne i wykonywane co 2-3 dni, a nawet i rzadziej, zależnie od pogody. Trawnik przyzwyczajony do rzadszego podlewania rozbudowuje swoje korzenie.

Koszenie trawnika

Trawnik powinien być przycinany co 7 – 10 dni. Najlepiej obserwować trawę i kosić wtedy, gdy osiągnie wysokość 8 cm lub więcej. Optymalne jest utrzymywanie trawy na wysokości około 4 cm. Warto wyposażyć się zarówno w kosiarkę, jak i podkaszarkę, która pozwoli dostać się w trudno dostępne zakamarki.

Inne zabiegi

Bardzo istotne i niełatwe jest odchwaszczanie. Należy pamiętać, że większość środków chemicznych może zniszczyć także trawnik. Do zabiegów pielęgnacyjnych trawy należą także aeracja, piaskowanie czy wertykulacja.