Zniweluj stres

Skutecznym sposobem na zniwelowanie stresu, jest rzecz jasna wysiłek fizyczny;), prawda wszem i wobec znana. W dzisiejszym pędzie, przy siedzącym trybie życia, braku czasu na nic; zapomina się zupełnie o samej sobie. Są kobiety, które prowadzą aktywny tryb życia od lat i bardzo dobrze, tak być powinno. A jeśli zaliczasz się do tej pierwszej grupy, lepiej wziąć się za siebie i to od razu. Zwłaszcza jeśli odczuwa się coraz większe zmęczenie, bóle pleców, kręgosłupa, szyi, wstajemy „połamane” z łóżka. To znak, że jeśli nie zmienimy trybu naszego życia, to wraz z upływem czasu będzie tylko coraz gorzej. Jakikolwiek sport, czy będzie to fitness, jazda na rowerze, nawet długie spacery (tak na początek) na pewno pomoże.

Jedną z alternatyw „zajęcia”, które doprowadzi do porządku, naszą sprawność i kondycję, jest aqua aerobik. Gimnastyka w wodzie ma same zalety. Brać udział w zajęciach może praktycznie każdy, również osoby, które mają problemy z układem kostno – stawowym, czy też wcześniej przebyły operacje, czy inne zabiegi. Kobiety w ciąży mogą uczestniczyć w zajęciach do 6 tygodni, przed porodem. Nie ma również żadnych ograniczeń wiekowych.
Owszem aerobik w wodzie, trudno nazwać sportem, ale dzięki regularnym treningom:

  • podnosi się wydolność krążeniowo – oddechowa
  • ćwicząc, wzmacniamy wszystkie mięśnie
  • dzięki odciążeniu całego ciała, zapobiega różnego rodzaju bólom kręgosłupa oraz stawów kolanowych i skokowych
  • przeciwdziała powstawaniu takim chorobom jak osteoporoza, astma, nadciśnienie tętnicze, choroby naczyniowe
  • poprawia się nasz metabolizm
  • stopniowo nasza sylwetka zmienia swój kształt
  • ciało staje się bardziej jędrne
  • następuję widoczna redukcja cellulitu 😉
  • mamy więcej energii i lepsze samopoczucie
  • ćwicząc przez 45 minut, spalamy ok. 500 kcal.

Aby ćwiczenia dawały oczekiwany efekt, ćwiczenia należy wykonywać, będąc zanurzonym w wodzie, chociaż do wysokości ramion, a nie po pas, czy uda. Woda, za sprawą ciśnienia hydrostatycznego i siły wyporu, pozwala na dłuższy i intensywniejszy wysiłek fizyczny, niż miałoby to miejsce na normalnym aerobiku. Mimo, tego nie odczuwa się tak intensywnie zmęczenia. Człowiek, który waży 70 kg, w wodzie waży zaledwie, niecałe 7 kg.
Aqua aerobik to również sposób na pozbycie się lęku przed wodą i oswojenie się z nią dla tych, którzy nie umieją pływać. Jest jedna z najbezpieczniejszych i przyjemnych form aktywności ruchowej. A w poniższej wersji, bajka…

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *